Recap | Results

Licensed to Ursinus College       HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/13/2010 03:34 PM
                        McDaniel v Ursinus - 11/13/2010                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel College  'A'                                  NT    4:11.07   11  
     1) Vanscoy, Kerrie L 18            2) Walega, Rachel F 20            
     3) Lenz, Brittney L 18             4) Schickler, Abbie R 18          
                  30.01   1:02.92 (1:02.92)     1:33.93 (31.01)   2:10.49 (1:07.57)
        2:39.84 (29.35)   3:14.12 (1:03.63)     3:40.96 (26.84)     4:11.07 (56.95)
  2 Ursinus College-MA  'A'                                NT    4:32.97    4  
     1) Bullock, Kimberly 19            2) Winn, Bridget 21               
     3) Weaver, Jeannie M 19            4) Serfass, Molly K 18            
                  34.19   1:11.05 (1:11.05)     1:43.57 (32.52)   2:20.55 (1:09.50)
        2:52.09 (31.54)   3:32.84 (1:12.29)     4:01.13 (28.29)   4:32.97 (1:00.13)
  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT    4:38.78    2  
     1) Ryan, Sarah E 19                2) McCormick, Kacie 21            
     3) Reynolds, Kelly L 20            4) Yoo, Kelsey L 19               
                  35.95   1:14.09 (1:14.09)     1:48.78 (34.69)   2:28.90 (1:14.81)
        2:59.44 (30.54)   3:36.53 (1:07.63)     4:04.94 (28.41)   4:38.78 (1:02.25)
  4 Ursinus College-MA  'C'                                NT    4:47.31  
     1) Swenson, Michelle M 18          2) Martin, Katy J 19              
     3) Pall, Kathryn 20                4) Boyadjian, Talin 19            
                  33.98   1:11.72 (1:11.72)     1:48.10 (36.38)   2:29.34 (1:17.62)
        3:00.85 (31.51)   3:37.80 (1:08.46)     4:10.51 (32.71)   4:47.31 (1:09.51)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    3:45.89   11  
     1) Paine, Scott W 19               2) Yazbeck, David N 19            
     3) Smith, Christopher M 20         4) Wieczorek, John L 18           
                  27.35       56.74 (56.74)     1:25.54 (28.80)   2:00.50 (1:03.76)
        2:26.51 (26.01)     2:55.78 (55.28)     3:19.36 (23.58)     3:45.89 (50.11)
  2 McDaniel College  'A'                                  NT    3:58.89    4  
     1) Harder, Jason L 21              2) Dehart, Morgan L 21            
     3) Leafblad, Jono M 19             4) Mills, Jesse T 18              
                  30.56   1:03.02 (1:03.02)     1:32.59 (29.57)   2:07.80 (1:04.78)
        2:33.65 (25.85)     3:05.10 (57.30)     3:30.85 (25.75)     3:58.89 (53.79)
  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT    4:06.86    2  
     1) Hickey, Douglas 18              2) Messa, Charles A 17            
     3) McGonigle, Adam 20              4) Frey, Jacob B 19               
                  30.62   1:03.32 (1:03.32)     1:34.47 (31.15)   2:10.46 (1:07.14)
        2:38.39 (27.93)   3:12.39 (1:01.93)     3:38.01 (25.62)     4:06.86 (54.47)
  4 Ursinus College-MA  'C'                                NT    4:16.41  
     1) Lawrence, Jonathan 18           2) Hickey, Mark R 18              
     3) Furlong, Ryan 19                4) Steiner, Thomas 18             
                  30.59   1:03.13 (1:03.13)     1:36.70 (33.57)   2:15.18 (1:12.05)
        2:44.38 (29.20)   3:20.33 (1:05.15)     3:46.71 (26.38)     4:16.41 (56.08)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Bryn A           19 Ursinus-MA                NT   11:25.29    9  
                  29.57     1:02.46 (32.89)     1:36.28 (33.82)     2:10.75 (34.47)
        2:45.60 (34.85)     3:20.42 (34.82)     3:54.80 (34.38)     4:29.62 (34.82)
        5:04.68 (35.06)     5:39.28 (34.60)     6:14.12 (34.84)     6:49.14 (35.02)
        7:24.19 (35.05)     7:59.18 (34.99)     8:33.96 (34.78)     9:09.01 (35.05)
        9:44.04 (35.03)    10:18.97 (34.93)    10:53.05 (34.08)    11:25.29 (32.24)
  2 Ramey, Mariel M           18 MCD                       NT  J12:37.15    4  
                  30.61     1:03.67 (33.06)     1:37.91 (34.24)     2:12.98 (35.07)
        2:48.34 (35.36)     3:23.77 (35.43)   4:35.95 (1:12.18)     5:12.43 (36.48)
        5:48.84 (36.41)     6:25.67 (36.83)     7:02.91 (37.24)     7:39.94 (37.03)
      8:54.47 (1:14.53)     9:31.61 (37.14)    10:09.13 (37.52)    10:46.00 (36.87)
       11:22.85 (36.85)    11:58.64 (35.79)    12:19.11 (20.47)    12:37.15 (18.04)
  3 Stettinius, Suzanne M     22 MCD                       NT  J11:59.26    3  
                  32.93     1:08.88 (35.95)     1:45.58 (36.70)     2:22.71 (37.13)
        2:59.72 (37.01)     3:36.57 (36.85)     4:13.39 (36.82)     4:49.76 (36.37)
        5:25.93 (36.17)     6:02.38 (36.45)     6:38.47 (36.09)     7:14.58 (36.11)
        7:50.70 (36.12)     8:26.52 (35.82)     9:02.40 (35.88)     9:38.39 (35.99)
       10:14.24 (35.85)    10:49.84 (35.60)    11:24.92 (35.08)    11:59.26 (34.34)
  4 Wertman, Kaylani M        19 Ursinus-MA                NT  J12:10.39    2  
                  32.64     1:08.35 (35.71)     1:44.39 (36.04)     2:20.45 (36.06)
        2:56.50 (36.05)     3:32.57 (36.07)     4:09.26 (36.69)     4:45.92 (36.66)
        5:22.90 (36.98)     5:59.81 (36.91)     6:37.74 (37.93)     7:15.48 (37.74)
        7:52.86 (37.38)     8:30.16 (37.30)     9:07.05 (36.89)     9:44.12 (37.07)
       10:21.21 (37.09)    10:58.11 (36.90)    11:34.83 (36.72)    12:10.39 (35.56)
  5 Parcell, Monica K         18 MCD                       NT  J12:33.73    1  
                  34.11     1:10.71 (36.60)     1:47.61 (36.90)     2:24.76 (37.15)
        3:02.34 (37.58)     3:40.43 (38.09)     4:18.04 (37.61)     4:55.82 (37.78)
        5:33.86 (38.04)     6:11.72 (37.86)     6:50.16 (38.44)     7:28.48 (38.32)
        8:06.86 (38.38)     8:45.65 (38.79)     9:24.00 (38.35)    10:02.16 (38.16)
       10:41.13 (38.97)    11:19.79 (38.66)    11:57.32 (37.53)    12:33.73 (36.41)
  6 Kirker, Kaitlin           18 Ursinus-MA                NT   12:52.11  
                  32.08     1:08.45 (36.37)     1:45.88 (37.43)     2:22.49 (36.61)
        2:59.86 (37.37)     3:37.43 (37.57)     4:15.26 (37.83)     4:54.40 (39.14)
        5:33.94 (39.54)     6:13.92 (39.98)     6:53.05 (39.13)     7:32.77 (39.72)
        8:12.52 (39.75)     8:52.19 (39.67)     9:32.57 (40.38)    10:12.88 (40.31)
       10:52.82 (39.94)    11:33.70 (40.88)    12:13.04 (39.34)    12:52.11 (39.07)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinheimer, Chris A      19 MCD                       NT   10:54.73    9  
                  28.71     1:00.89 (32.18)     1:33.33 (32.44)     2:05.52 (32.19)
        2:37.74 (32.22)     3:10.42 (32.68)     3:43.05 (32.63)     4:15.58 (32.53)
        4:48.44 (32.86)     5:21.40 (32.96)     5:54.37 (32.97)     6:27.53 (33.16)
        7:00.87 (33.34)     7:34.95 (34.08)     8:08.63 (33.68)     8:42.51 (33.88)
        9:16.22 (33.71)     9:49.52 (33.30)    10:22.74 (33.22)    10:54.73 (31.99)
  2 Wagner, David             19 Ursinus-MA                NT   11:06.76    4  
                  28.50     1:01.04 (32.54)     1:34.31 (33.27)     2:07.95 (33.64)
        2:40.99 (33.04)     3:14.18 (33.19)     3:48.22 (34.04)     4:22.29 (34.07)
        4:56.48 (34.19)     5:30.73 (34.25)     6:04.63 (33.90)     6:38.94 (34.31)
        7:13.40 (34.46)     7:47.09 (33.69)     8:20.79 (33.70)     8:54.53 (33.74)
        9:28.23 (33.70)    10:01.69 (33.46)    10:34.75 (33.06)    11:06.76 (32.01)
  3 Tallon, Kevin             20 Ursinus-MA                NT   11:21.57    3  
                  28.76     1:00.95 (32.19)     1:34.22 (33.27)     2:08.28 (34.06)
        2:42.22 (33.94)     3:16.64 (34.42)     3:51.16 (34.52)     4:25.63 (34.47)
        5:00.44 (34.81)     5:35.53 (35.09)     6:10.56 (35.03)     6:45.79 (35.23)
        7:20.88 (35.09)     7:55.98 (35.10)     8:30.89 (34.91)     9:05.77 (34.88)
        9:40.40 (34.63)    10:15.03 (34.63)    10:49.24 (34.21)    11:21.57 (32.33)
  4 Roberts, Nicholas J       19 Ursinus-MA                NT   11:46.93    2  
                  29.39     1:02.85 (33.46)     1:37.79 (34.94)     2:13.71 (35.92)
        2:50.38 (36.67)     3:27.81 (37.43)     4:04.47 (36.66)     4:41.12 (36.65)
        5:17.46 (36.34)     5:54.34 (36.88)     6:30.73 (36.39)     7:07.08 (36.35)
        7:43.38 (36.30)     8:18.76 (35.38)     8:54.50 (35.74)     9:29.90 (35.40)
       10:04.84 (34.94)    10:40.11 (35.27)    11:14.95 (34.84)    11:46.93 (31.98)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lair Ferrari, Malena Z    18 Ursinus-MA                NT    1:59.84    9  
                  27.26       57.31 (30.05)     1:28.89 (31.58)     1:59.84 (30.95)
  2 Shetler, Regina T         19 Ursinus-MA                NT    2:04.39    4  
                  28.98     1:00.71 (31.73)     1:32.48 (31.77)     2:04.39 (31.91)
  3 Cifuentes, Gaby J         21 MCD                       NT    2:06.73    3  
                  30.17     1:01.66 (31.49)     1:34.15 (32.49)     2:06.73 (32.58)
  4 Duesterhaus, Emma C       17 MCD                       NT    2:07.67    2  
                  28.61       59.91 (31.30)     1:33.57 (33.66)     2:07.67 (34.10)
  5 Giroux, Megan E           21 MCD                       NT    2:09.98    1  
                  29.57     1:03.12 (33.55)     1:36.67 (33.55)     2:09.98 (33.31)
  6 Yoo, Kelsey L             19 Ursinus-MA                NT    2:21.82  
                  31.08     1:07.17 (36.09)     1:43.89 (36.72)     2:21.82 (37.93)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tannenbaum, Lloyd I       21 Ursinus-MA                NT    1:50.75    9  
                  25.43       53.22 (27.79)     1:21.72 (28.50)     1:50.75 (29.03)
  2 Pandelidis, Alexander     18 Ursinus-MA                NT    1:52.03    4  
                  25.84       55.10 (29.26)     1:23.57 (28.47)     1:52.03 (28.46)
  3 Eu, James T               21 MCD                       NT    1:52.87    3  
                  26.57       54.88 (28.31)     1:23.67 (28.79)     1:52.87 (29.20)
  4 Rogers, Patrick C         18 MCD                       NT    1:53.50    2  
                  25.95       54.61 (28.66)     1:24.05 (29.44)     1:53.50 (29.45)
  5 Furlong, Ryan             19 Ursinus-MA                NT    2:02.79    1  
                  28.12       58.72 (30.60)     1:30.41 (31.69)     2:02.79 (32.38)
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster-Bey, Lianna D      20 Ursinus-MA                NT      25.94    9  
  2 Kolosky, Sarah E          18 Ursinus-MA                NT      25.96    4  
  3 Schickler, Abbie R        18 MCD                       NT      26.49    3  
  4 Duesterhaus, Emma C       17 MCD                       NT      26.51    2  
  5 McCormick, Kacie          21 Ursinus-MA                NT      28.11    1  
  6 Pleskunas, Anna R         18 MCD                       NT      28.52  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wieczorek, John L         18 Ursinus-MA                NT      22.69    9  
  2 Quick, Philip S           19 Ursinus-MA                NT      22.92    4  
  3 Nuckles, Bryan R          19 MCD                       NT      23.05    3  
  4 Messa, Charles A          17 Ursinus-MA                NT      25.75    2  
  5 Odierno, Joe A            18 MCD                       NT      25.77    1  
  6 Bender, Colin M           19 MCD                       NT      27.30  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yentz, Danielle M         20 Ursinus-MA                NT    2:23.32    9  
                  30.03     1:06.48 (36.45)     1:50.37 (43.89)     2:23.32 (32.95)
  2 Vanscoy, Kerrie L         18 MCD                       NT    2:25.61    4  
                  30.01     1:04.98 (34.97)     1:50.72 (45.74)     2:25.61 (34.89)
  3 Walega, Rachel F          20 MCD                       NT    2:26.69    3  
                  32.27     1:12.05 (39.78)     1:52.59 (40.54)     2:26.69 (34.10)
  4 Lenz, Brittney L          18 MCD                       NT    2:32.83    2  
                  30.75     1:10.67 (39.92)     1:56.97 (46.30)     2:32.83 (35.86)
  5 Bullock, Kimberly         19 Ursinus-MA                NT    2:33.93    1  
                  34.23     1:13.31 (39.08)     1:59.77 (46.46)     2:33.93 (34.16)
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dehart, Morgan L          21 MCD                       NT    2:09.48    9  
                  28.80     1:03.09 (34.29)     1:39.39 (36.30)     2:09.48 (30.09)
  2 Yazbeck, David N          19 Ursinus-MA                NT    2:09.88    4  
                  28.40     1:03.79 (35.39)     1:40.15 (36.36)     2:09.88 (29.73)
  3 Harder, Jason L           21 MCD                       NT    2:17.41    3  
                  28.89     1:03.57 (34.68)     1:45.38 (41.81)     2:17.41 (32.03)
  4 McGonigle, Adam           20 Ursinus-MA                NT    2:19.65    2  
                  28.63     1:04.76 (36.13)     1:46.48 (41.72)     2:19.65 (33.17)
  5 Hickey, Douglas           18 Ursinus-MA                NT    2:20.88    1  
                  29.47     1:05.48 (36.01)     1:48.10 (42.62)     2:20.88 (32.78)
  6 Brennan, Erik J           20 MCD                       NT    2:30.07  
                  31.80     1:08.32 (36.52)     1:52.43 (44.11)     2:30.07 (37.64)
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenz, Brittney L          18 MCD                       NT    2:26.99    9  
                  32.04     1:08.56 (36.52)     1:47.54 (38.98)     2:26.99 (39.45)
  2 Reynolds, Kelly L         20 Ursinus-MA                NT    2:36.14    4  
                  33.55     1:12.43 (38.88)     1:54.58 (42.15)     2:36.14 (41.56)
  3 Pall, Kathryn             20 Ursinus-MA                NT    2:37.73    3  
                  34.94     1:14.77 (39.83)     1:56.45 (41.68)     2:37.73 (41.28)
  4 Parcell, Monica K         18 MCD                       NT    2:45.65    2  
                  36.31     1:18.74 (42.43)     2:02.83 (44.09)     2:45.65 (42.82)
  5 Pozmanter, Caitlin E      20 MCD                       NT    2:49.65    1  
                  37.10     1:20.74 (43.64)     2:04.73 (43.99)     2:49.65 (44.92)
  6 Wertman, Kaylani M        19 Ursinus-MA                NT    3:02.60  
                  38.28     1:25.65 (47.37)     2:14.72 (49.07)     3:02.60 (47.88)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Christopher M      20 Ursinus-MA                NT    2:03.83    9  
                  27.24       58.78 (31.54)     1:30.57 (31.79)     2:03.83 (33.26)
  2 Leafblad, Jono M          19 MCD                       NT    2:08.25    4  
                  28.21       59.34 (31.13)     1:32.72 (33.38)     2:08.25 (35.53)
  3 Harder, Jason L           21 MCD                       NT    2:08.51    3  
                  29.32     1:02.06 (32.74)     1:35.10 (33.04)     2:08.51 (33.41)
  4 Mills, Jesse T            18 MCD                       NT    2:28.02    2  
                  31.55     1:10.33 (38.78)     1:50.59 (40.26)     2:28.02 (37.43)
  5 Steiner, Thomas           18 Ursinus-MA                NT    2:29.63    1  
                  32.11     1:11.42 (39.31)     1:50.60 (39.18)     2:29.63 (39.03)
  6 Hickey, Mark R            18 Ursinus-MA                NT    2:32.36  
                  33.65     1:12.61 (38.96)     1:53.54 (40.93)     2:32.36 (38.82)
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duesterhaus, Emma C       17 MCD                       NT      56.08    9  
                  27.27       56.08 (28.81)                                        
  2 Shetler, Regina T         19 Ursinus-MA                NT      56.73    4  
                  27.51       56.73 (29.22)                                        
  3 Foster-Bey, Lianna D      20 Ursinus-MA                NT      57.97    3  
                  27.41       57.97 (30.56)                                        
  4 Giroux, Megan E           21 MCD                       NT      58.34    2  
                  28.17       58.34 (30.17)                                        
  5 Martin, Katy J            19 Ursinus-MA                NT    1:01.90    1  
                  29.29     1:01.90 (32.61)                                        
  6 Hyle, Elyse E             19 MCD                       NT    1:13.65  
                  35.16     1:13.65 (38.49)                                        
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tannenbaum, Lloyd I       21 Ursinus-MA                NT      49.83    9  
                  24.45       49.83 (25.38)                                        
  2 Quick, Philip S           19 Ursinus-MA                NT      50.70    4  
                  24.19       50.70 (26.51)                                        
  3 Nuckles, Bryan R          19 MCD                       NT      51.39    3  
                  24.65       51.39 (26.74)                                        
  4 Eu, James T               21 MCD                       NT      51.71    2  
                  24.85       51.71 (26.86)                                        
  5 Tallon, Kevin             20 Ursinus-MA                NT      54.76    1  
                  25.95       54.76 (28.81)                                        
  6 Brennan, Erik J           20 MCD                       NT    1:02.51  
                  29.87     1:02.51 (32.64)                                        
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lair Ferrari, Malena Z    18 Ursinus-MA                NT    2:13.79    9  
                  30.83     1:04.23 (33.40)     1:39.61 (35.38)     2:13.79 (34.18)
  2 Vanscoy, Kerrie L         18 MCD                       NT    2:17.61    4  
                  31.45     1:06.03 (34.58)     1:42.25 (36.22)     2:17.61 (35.36)
  3 Yentz, Danielle M         20 Ursinus-MA                NT    2:22.21    3  
                  34.07     1:09.96 (35.89)     1:45.81 (35.85)     2:22.21 (36.40)
  4 Ramey, Mariel M           18 MCD                       NT    2:23.20    2  
                  33.08     1:09.07 (35.99)     1:46.56 (37.49)     2:23.20 (36.64)
  5 Pleskunas, Anna R         18 MCD                       NT    2:26.66    1  
                  33.97     1:10.74 (36.77)     1:49.19 (38.45)     2:26.66 (37.47)
  6 Ryan, Sarah E             19 Ursinus-MA                NT    2:37.77  
                  37.84     1:17.43 (39.59)     1:57.93 (40.50)     2:37.77 (39.84)
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Patrick C         18 MCD                       NT    2:11.37    9  
                  31.45     1:04.31 (32.86)     1:38.06 (33.75)     2:11.37 (33.31)
  2 Wagner, David             19 Ursinus-MA                NT    2:15.94    4  
                  31.22     1:05.92 (34.70)     1:41.83 (35.91)     2:15.94 (34.11)
  3 Lawrence, Jonathan        18 Ursinus-MA                NT    2:18.39    3  
                  32.78     1:07.84 (35.06)     1:43.27 (35.43)     2:18.39 (35.12)
  4 Hickey, Douglas           18 Ursinus-MA                NT    2:20.88    2  
                  32.89     1:09.30 (36.41)     1:45.64 (36.34)     2:20.88 (35.24)
  5 Bender, Colin M           19 MCD                       NT    2:50.89    1  
                  39.33     1:21.45 (42.12)     2:06.70 (45.25)     2:50.89 (44.19)
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Bryn A           19 Ursinus-MA                NT    5:36.00    9  
                  29.52     1:02.76 (33.24)     1:37.51 (34.75)     2:12.23 (34.72)
        2:46.85 (34.62)     3:21.15 (34.30)     3:55.50 (34.35)     4:29.46 (33.96)
        5:03.50 (34.04)     5:36.00 (32.50)                                        
  2 Cifuentes, Gaby J         21 MCD                       NT    5:42.21    4  
                  32.81     1:07.37 (34.56)     1:41.87 (34.50)     2:15.94 (34.07)
        2:50.14 (34.20)     3:24.66 (34.52)     3:59.54 (34.88)     4:34.42 (34.88)
        5:09.09 (34.67)     5:42.21 (33.12)                                        
  3 Stettinius, Suzanne M     22 MCD                       NT    5:49.48    3  
                  32.58     1:08.05 (35.47)     1:43.86 (35.81)     2:19.78 (35.92)
        2:55.40 (35.62)     3:31.15 (35.75)     4:06.69 (35.54)     4:41.73 (35.04)
        5:16.20 (34.47)     5:49.48 (33.28)                                        
  4 Serfass, Molly K          18 Ursinus-MA                NT    5:51.05    2  
                  32.03     1:06.90 (34.87)     1:42.70 (35.80)     2:18.47 (35.77)
        2:54.27 (35.80)     3:30.22 (35.95)     4:06.27 (36.05)     4:42.20 (35.93)
        5:17.51 (35.31)     5:51.05 (33.54)                                        
  5 Parcell, Monica K         18 MCD                       NT    6:06.18    1  
                  33.97     1:10.73 (36.76)     1:47.81 (37.08)     2:25.16 (37.35)
        3:02.60 (37.44)     3:39.71 (37.11)     4:16.86 (37.15)     4:54.69 (37.83)
        5:31.52 (36.83)     6:06.18 (34.66)                                        
  6 Boyadjian, Talin          19 Ursinus-MA                NT    6:59.10  
                  35.50     1:15.66 (40.16)     1:57.56 (41.90)     2:40.16 (42.60)
        3:22.33 (42.17)     4:06.59 (44.26)     4:50.42 (43.83)     5:35.04 (44.62)
        6:19.13 (44.09)     6:59.10 (39.97)                                        
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paine, Scott W            19 Ursinus-MA                NT    4:56.23    9  
                  25.66       54.32 (28.66)     1:24.04 (29.72)     1:54.49 (30.45)
        2:24.83 (30.34)     2:55.85 (31.02)     3:26.61 (30.76)     3:57.24 (30.63)
        4:27.23 (29.99)     4:56.23 (29.00)                                        
  2 Pandelidis, Alexander     18 Ursinus-MA                NT    5:09.97    4  
                  27.18       57.77 (30.59)     1:29.58 (31.81)     2:01.40 (31.82)
        2:33.43 (32.03)     3:05.75 (32.32)     3:38.15 (32.40)     4:10.77 (32.62)
        4:41.25 (30.48)     5:09.97 (28.72)                                        
  3 Steinheimer, Chris A      19 MCD                       NT    5:10.58    3  
                  27.59       57.97 (30.38)     1:29.44 (31.47)     2:01.40 (31.96)
        2:33.36 (31.96)     3:05.31 (31.95)     3:37.36 (32.05)     4:09.59 (32.23)
        4:41.33 (31.74)     5:10.58 (29.25)                                        
  4 Frey, Jacob B             19 Ursinus-MA                NT    5:33.76    2  
                  28.28     1:00.42 (32.14)     1:33.77 (33.35)     2:07.42 (33.65)
        2:41.33 (33.91)     3:15.29 (33.96)     3:49.23 (33.94)     4:24.53 (35.30)
        4:59.91 (35.38)     5:33.76 (33.85)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walega, Rachel F          20 MCD                       NT    2:33.21    9  
                  35.33     1:15.06 (39.73)     1:54.67 (39.61)     2:33.21 (38.54)
  2 Winn, Bridget             21 Ursinus-MA                NT    2:36.53    4  
                  36.55     1:17.48 (40.93)     1:57.19 (39.71)     2:36.53 (39.34)
  3 Schickler, Abbie R        18 MCD                       NT    2:43.23    3  
                  37.62     1:19.98 (42.36)     2:01.79 (41.81)     2:43.23 (41.44)
  4 Kolosky, Sarah E          18 Ursinus-MA                NT    2:45.91    2  
                  36.89     1:17.87 (40.98)     2:00.97 (43.10)     2:45.91 (44.94)
  5 Martin, Katy J            19 Ursinus-MA                NT    2:46.51    1  
                  37.45     1:20.14 (42.69)     2:03.10 (42.96)     2:46.51 (43.41)
  6 Pozmanter, Caitlin E      20 MCD                       NT    2:55.81  
                  39.43     1:23.89 (44.46)     2:09.85 (45.96)     2:55.81 (45.96)
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leafblad, Jono M          19 MCD                       NT    2:22.71    9  
                  32.54     1:08.72 (36.18)     1:45.84 (37.12)     2:22.71 (36.87)
  2 Dehart, Morgan L          21 MCD                       NT    2:25.73    4  
                  32.89     1:10.66 (37.77)     1:48.08 (37.42)     2:25.73 (37.65)
  3 Odierno, Joe A            18 MCD                       NT    2:48.87    3  
                  37.30     1:20.59 (43.29)     2:05.25 (44.66)     2:48.87 (43.62)
 -- Hickey, Mark R            18 Ursinus-MA                NT   X2:33.61  
                  33.33     1:10.88 (37.55)     1:51.43 (40.55)     2:33.61 (42.18)
 -- Messa, Charles A          17 Ursinus-MA                NT   X2:34.90  
                  34.13     1:12.31 (38.18)     1:53.50 (41.19)     2:34.90 (41.40)
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    3:49.91   11  
     1) Lair Ferrari, Malena Z 18       2) Shetler, Regina T 19           
     3) Kolosky, Sarah E 18             4) Foster-Bey, Lianna D 20        
                  26.70       55.45 (55.45)     1:22.27 (26.82)     1:52.12 (56.67)
        2:19.33 (27.21)     2:50.87 (58.75)     3:18.94 (28.07)     3:49.91 (59.04)
  2 McDaniel College  'A'                                  NT    3:55.68    4  
     1) Stettinius, Suzanne M 22        2) Giroux, Megan E 21             
     3) Ramey, Mariel M 18              4) Cifuentes, Gaby J 21           
                  28.81       59.49 (59.49)     1:27.55 (28.06)     1:58.00 (58.51)
        2:26.09 (28.09)     2:57.25 (59.25)     3:24.79 (27.54)     3:55.68 (58.43)
  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT    3:56.55    2  
     1) O'Neill, Bryn A 19              2) Yentz, Danielle M 20           
     3) Weaver, Jeannie M 19            4) Serfass, Molly K 18            
                  28.95   1:00.24 (1:00.24)     1:27.76 (27.52)     1:58.91 (58.67)
        2:26.18 (27.27)     2:57.20 (58.29)     3:25.53 (28.33)     3:56.55 (59.35)
  4 Ursinus College-MA  'C'                                NT    4:13.95  
     1) Yoo, Kelsey L 19                2) Pall, Kathryn 20               
     3) Reynolds, Kelly L 20            4) Bullock, Kimberly 19           
                  29.40   1:02.76 (1:02.76)     1:18.31 (15.55)   2:06.65 (1:03.89)
        2:37.24 (30.59)   3:11.30 (1:04.65)     3:41.11 (29.81)   4:13.95 (1:02.65)
 -- Ursinus College-MA  'D'                                NT   X4:13.71  
     1) Ryan, Sarah E 19                2) McCormick, Kacie 21            
     3) Kirker, Kaitlin 18              4) Swenson, Michelle M 18         
                  31.00   1:05.08 (1:05.08)     1:33.36 (28.28)   2:06.23 (1:01.15)
        2:35.80 (29.57)   3:10.88 (1:04.65)     3:40.77 (29.89)   4:13.71 (1:02.83)
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel College  'A'                                  NT    3:25.24   11  
     1) Rogers, Patrick C 18            2) Eu, James T 21                 
     3) Steinheimer, Chris A 19         4) Nuckles, Bryan R 19            
                  25.29       51.86 (51.86)     1:16.27 (24.41)     1:43.05 (51.19)
        2:07.92 (24.87)     2:35.58 (52.53)     2:58.76 (23.18)     3:25.24 (49.66)
 -- Ursinus College-MA  'B'                                NT   X3:20.72  
     1) Paine, Scott W 19               2) Pandelidis, Alexander 18       
     3) Wieczorek, John L 18            4) Yazbeck, David N 19            
                  24.35       50.08 (50.08)     1:13.85 (23.77)     1:40.48 (50.40)
        2:03.63 (23.15)     2:30.11 (49.63)     2:53.88 (23.77)     3:20.72 (50.61)
 -- Ursinus College-MA  'A'                                NT   X3:22.60  
     1) Smith, Christopher M 20         2) Furlong, Ryan 19               
     3) Quick, Philip S 19              4) Tannenbaum, Lloyd I 21         
                  24.61       50.82 (50.82)     1:15.84 (25.02)     1:43.31 (52.49)
        2:06.45 (23.14)     2:33.24 (49.93)     2:56.08 (22.84)     3:22.60 (49.36)
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X3:41.18  
     1) Wagner, David 19                2) McGonigle, Adam 20             
     3) Tallon, Kevin 20                4) Frey, Jacob B 19               
                  26.19       54.70 (54.70)     1:20.55 (25.85)     1:50.03 (55.33)
        2:15.59 (25.56)     2:44.79 (54.76)     3:10.69 (25.90)     3:41.18 (56.39)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Ursinus College                     112   2. McDaniel College                     93
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Ursinus College                     106   2. McDaniel College                     88

View: Mobile | Desktop