Recap | Results

Licensed to Ursinus College       HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 11/10/2012 02:54 PM
                       McDaniel v. Ursinus - 11/10/2012                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    1:54.43   11  
     1) Lair Ferrari, Malena Z JR       2) Russell, Eva M JR              
     3) Capodanno, Corinne R FR         4) Lyons, Micaela F FR            
       28.30    34.21    26.76    25.16                                    
  2 McDaniel College  'A'                                  NT    1:55.36    4  
     1) Vanscoy, Kerrie L JR            2) Schickler, Abbie R JR          
     3) Lenz, Brittney L SO             4) Holmes, Kerrin R SO            
       29.43    32.87    27.70    25.36                                    
  3 Ursinus College-MA  'B'                                NT    1:58.12    2  
     1) Ludwig, Anne SO                 2) Kolosky, Sarah E SR            
     3) Schroll, Rebecca L SO           4) Lucock, Amanda SO              
       30.14    32.94    28.61    26.43                                    
  4 McDaniel College  'B'                                  NT    2:02.67  
     1) Cannon, Allison R SO            2) Jacobs, Lexie N SO             
     3) Jasek-Rysdahl, Leanna S FR      4) Gardella, Casey FR             
       31.40    33.99    29.84    27.44                                    
  5 Ursinus College-MA  'C'                                NT    2:05.63  
     1) Bullock, Kimberly JR            2) Randelman, Margo L SO          
     3) Yoo, Kelsey L SR                4) Mullan, Briana F FR            
       32.32    35.86    30.50    26.95                                    
 -- McDaniel College  'C'                                  NT   X2:14.16  
     1) Hyle, Elyse E SO                2) Blonder, Sarah C FR            
     3) Kurzawa, Kara C FR              4) McCole, Casey E SO             
       37.28    39.87    29.45    27.56                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ursinus College-MA  'A'                                NT    1:41.45   11  
     1) Robinson, Jacob C SO            2) Quick, Philip S SR             
     3) Hoops, Chris J FR               4) Yazbeck, David N SR            
       25.75    28.44    24.70    22.56                                    
  2 Ursinus College-MA  'B'                                NT    1:46.34    4  
     1) Marrone, James G FR             2) Messa, Charles A JR            
     3) Heckman, Alec A FR              4) Dipalo, Nick R FR              
       27.83    30.09    25.89    22.53                                    
  3 McDaniel College  'A'                                  NT    1:49.54    2  
     1) Linden, Logan M FR              2) Odierno, Joe A JR              
     3) Leafblad, Jono M SR             4) Widmann, Andrew M SO           
       28.64    30.72    26.22    23.96                                    
  4 Ursinus College-MA  'C'                                NT    1:51.79  
     1) Hickey, Douglas JR              2) Hickey, Mark R JR              
     3) Steiner, Thomas JR              4) Valverde, Steven A FR          
       29.33    31.23    27.43    23.80                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Kyleigh M       FR Ursinus-MA                NT   11:17.15    9  
      30.72   33.83   34.14   33.88   34.25   34.29   34.16   34.34
      34.29   34.38   34.06   34.47   34.21   34.13   34.27   34.02
      33.93   34.19   33.44   32.15                                
  2 Grillo, Jenny E           FR McDaniel-MD               NT   11:22.20    4  
  3 Serfass, Molly K          JR Ursinus-MA                NT   11:34.41    3  
      31.63   34.32   34.45   34.74   35.08   34.75   34.87   34.92
      34.63   34.87   35.34   34.85   35.04   35.04   34.97   35.26
      35.40   35.17   34.89   34.19                                
  4 McClellan, Shannon L      FR McDaniel-MD               NT   11:46.46    2  
      31.48   34.51   35.17   35.06   35.28   35.31   35.53   35.49
      35.30   34.98   35.64   35.81   35.94   36.11   36.04   36.16
      35.93   36.26   35.92   34.54                                
  5 Wertman, Kaylani M        SR Ursinus-MA                NT   11:52.12    1  
      32.42   34.93   35.71   35.34   35.75   35.91   36.28   36.12
      35.99   36.36   36.12   35.83   36.13   36.23   36.08   36.12
      35.51   35.47   35.45   34.37                                
  6 Santoni, Elisa C          FR McDaniel-MD               NT   11:57.93  
      33.43   35.89   36.30   35.89   36.09   35.94   36.36   36.08
      35.92   35.98   35.99   35.83   36.28   36.16   36.78   35.94
      36.63   35.60   36.10   34.74                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Brad P            FR McDaniel-MD               NT    9:34.41    9  
      26.36   27.88   28.29   28.51   28.58   28.72   28.90   29.12
      28.95   29.21   29.18   29.42   29.26   29.27   29.34   29.13
      29.26   29.32   28.44   27.27                                
  2 Gershun, Joe N            SO Ursinus-MA                NT   10:43.59    4  
      28.59   31.19   31.95   32.51   32.41   32.37   32.68   32.60
      32.42   32.52   32.54   32.40   32.49   32.80   32.71   32.59
      32.56   32.26   32.36   31.64                                
  3 Wagner, David             SR Ursinus-MA                NT   10:56.45    3  
      29.31   32.93   33.96   33.93   33.54   33.63   33.46   34.06
      33.55   33.81   33.80   33.57   32.80   33.57   33.00   32.95
      32.58   32.08   31.08   28.84                                
  4 Duesterhaus, Keegan P     FR McDaniel-MD               NT   10:56.46    2  
      28.70   32.08   32.64   33.24   33.17   33.48   33.50   33.64
      33.54   33.60   33.85   33.68   33.72   33.29   33.41   33.77
      33.61   32.95   31.83   28.76                                
  5 Nonack, Henry P           FR Ursinus-MA                NT   11:03.84    1  
      28.61   32.37   33.04   33.29   33.24   33.46   33.31   33.85
      33.52   33.55   33.59   33.86   33.67   33.45   33.78   34.10
      33.42   33.65   34.71   31.37                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozior, Chelsea M         SO Ursinus-MA                NT    2:02.17    9  
      28.34   30.86   31.78   31.19                                
  2 Sussman, Caroline K       FR McDaniel-MD               NT    2:03.18    4  
      28.51   30.79   31.70   32.18                                
  3 Cannon, Allison R         SO McDaniel-MD               NT    2:07.61    3  
      29.64   32.39   33.14   32.44                                
  4 Russell, Eva M            JR Ursinus-MA                NT    2:08.67    2  
      30.11   32.31   33.63   32.62                                
  5 Ramey, Mariel M           SO MCD                       NT    2:11.84    1  
      29.62   32.47   34.69   35.06                                
  6 Kirker, Kaitlin           JR Ursinus-MA                NT    2:15.56  
      31.07   33.71   35.70   35.08                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pandelidis, Alexander     JR Ursinus-MA                NT    1:49.33    9  
      25.50   28.88   27.60   27.35                                
  2 Hoyt, Stevie D            SO MCD                       NT    1:49.71    4  
      24.91   27.83   28.43   28.54                                
  3 Jumper, Benjamin L        SO Ursinus-MA                NT    1:53.31    3  
      25.94   28.82   29.71   28.84                                
  4 Dipalo, Nick R            FR Ursinus-MA                NT    1:57.77    2  
      26.71   29.49   30.27   31.30                                
  5 Linden, Logan M           FR McDaniel-MD               NT    2:03.40    1  
      28.47   31.27   31.99   31.67                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duesterhaus, Emma C       JR MCD                       NT      25.60    9  
  2 Lyons, Micaela F          FR Ursinus-MA                NT      25.71    4  
  3 Ludwig, Anne              SO Ursinus-MA                NT      26.18    3  
  4 Gross, Emily A            FR McDaniel-MD               NT      26.50    1.5
  4 Holmes, Kerrin R          SO MCD                       NT      26.50    1.5
  6 Mullan, Briana F          FR Ursinus-MA                NT      27.12  
 -- Hyle, Elyse E             SO MCD                       NT     X31.28  
 -- Firer, Delaney            FR McDaniel-MD               NT     X32.33  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nuckles, Bryan R          SR MCD                       NT      21.61    9  
  2 Wieczorek, John L         JR Ursinus-MA                NT      22.49    4  
  3 Yazbeck, David N          SR Ursinus-MA                NT      22.99    3  
  4 Mills, Jesse T            JR MCD                       NT      23.09    2  
  5 Heckman, Alec A           FR Ursinus-MA                NT      23.48    1  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lair Ferrari, Malena Z    JR Ursinus-MA                NT    2:14.94    9  
      29.26   32.93   42.06   30.69                                
  2 Capodanno, Corinne R      FR Ursinus-MA                NT    2:16.84    4  
      29.95   35.82   39.30   31.77                                
  3 Jacobs, Lexie N           SO MCD                       NT    2:20.75    3  
      29.72   36.67   40.45   33.91                                
  4 Schickler, Abbie R        JR MCD                       NT    2:22.41    2  
      31.43   36.42   40.93   33.63                                
  5 Fuhrmann, Perri E         FR McDaniel-MD               NT    2:32.07    1  
      31.70   37.24   45.87   37.26                                
  6 Randelman, Margo L        SO Ursinus-MA                NT    2:36.74  
      34.67   41.18   45.15   35.74                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Brad P            FR McDaniel-MD               NT    1:59.18    9  
      26.89   31.26   33.77   27.26                                
  2 Robinson, Jacob C         SO Ursinus-MA                NT    2:05.40    4  
      26.30   31.66   37.29   30.15                                
  3 Quick, Philip S           SR Ursinus-MA                NT    2:07.01    3  
      27.26   33.16   36.04   30.55                                
  4 Larkin, Keith D           FR Ursinus-MA                NT    2:14.70    2  
      28.29   34.86   39.19   32.36                                
  5 Widmann, Andrew M         SO MCD                       NT    2:23.19    1  
      30.96   35.00   43.44   33.79                                
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Kyleigh M       FR Ursinus-MA                NT    1:03.37    9  
      30.42   32.95                                                
  2 Schroll, Rebecca L        SO Ursinus-MA                NT    1:04.22    4  
      30.07   34.15                                                
  3 Lenz, Brittney L          SO MCD                       NT    1:04.46    3  
      30.11   34.35                                                
  4 Jasek-Rysdahl, Leanna S   FR McDaniel-MD               NT    1:06.22    2  
      30.08   36.14                                                
  5 Gross, Emily A            FR McDaniel-MD               NT    1:07.55    1  
      31.22   36.33                                                
  6 Yoo, Kelsey L             SR Ursinus-MA                NT    1:15.05  
      33.21   41.84                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoops, Chris J            FR Ursinus-MA                NT      55.21    9  
      25.69   29.52                                                
  2 Pandelidis, Alexander     JR Ursinus-MA                NT      56.11    4  
      26.21   29.90                                                
  3 Mills, Jesse T            JR MCD                       NT      57.52    3  
      27.01   30.51                                                
  4 Leafblad, Jono M          SR MCD                       NT      58.50    2  
      27.13   31.37                                                
  5 Heckman, Alec A           FR Ursinus-MA                NT      58.88    1  
      27.19   31.69                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duesterhaus, Emma C       JR MCD                       NT      55.68    9  
      27.31   28.37                                                
  2 Lyons, Micaela F          FR Ursinus-MA                NT      56.44    4  
      26.57   29.87                                                
  3 Kolosky, Sarah E          SR Ursinus-MA                NT      57.04    3  
      27.38   29.66                                                
  4 Cannon, Allison R         SO McDaniel-MD               NT      58.10    2  
      28.22   29.88                                                
  5 Lucock, Amanda            SO Ursinus-MA                NT      58.61    1  
      28.21   30.40                                                
  6 Bye, Naomi                SO Ursinus-MA                NT    1:02.70  
      30.06   32.64                                                
  7 Kurzawa, Kara C           FR McDaniel-MD               NT    1:02.96  
      29.27   33.69                                                
  8 Boyadjian, Talin          SR Ursinus-MA                NT    1:09.11  
      33.10   36.01                                                
 -- McCole, Casey E           SO MCD                       NT   X1:02.94  
      30.22   32.72                                                
 -- Blonder, Sarah C          FR McDaniel-MD               NT   X1:08.58  
      33.68   34.90                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nuckles, Bryan R          SR MCD                       NT      47.95    9  
      23.30   24.65                                                
  2 Jumper, Benjamin L        SO Ursinus-MA                NT      50.19    4  
      24.10   26.09                                                
  3 Wieczorek, John L         JR Ursinus-MA                NT      51.67    3  
      24.08   27.59                                                
  4 Dipalo, Nick R            FR Ursinus-MA                NT      52.51    2  
      25.02   27.49                                                
  5 Widmann, Andrew M         SO MCD                       NT      54.95    1  
      26.08   28.87                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lair Ferrari, Malena Z    JR Ursinus-MA                NT      59.60    9  
      28.88   30.72                                                
  2 Vanscoy, Kerrie L         JR MCD                       NT    1:03.57    4  
      30.55   33.02                                                
  3 Ludwig, Anne              SO Ursinus-MA                NT    1:04.45    3  
      31.67   32.78                                                
  4 Ramey, Mariel M           SO MCD                       NT    1:08.20    2  
      33.52   34.68                                                
  5 Bullock, Kimberly         JR Ursinus-MA                NT    1:08.56    1  
      33.23   35.33                                                
  6 Protzman, Meg M           SO MCD                       NT    1:10.87  
      34.01   36.86                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Jacob C         SO Ursinus-MA                NT      55.35    9  
      26.73   28.62                                                
  2 Hoyt, Stevie D            SO MCD                       NT      57.83    4  
      28.16   29.67                                                
  3 Marrone, James G          FR Ursinus-MA                NT      58.59    3  
      28.61   29.98                                                
  4 Nonack, Henry P           FR Ursinus-MA                NT    1:00.19    2  
      29.65   30.54                                                
  5 Linden, Logan M           FR McDaniel-MD               NT    1:02.73    1  
      30.74   31.99                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kozior, Chelsea M         SO Ursinus-MA                NT    5:30.52    9  
      30.14   32.48   33.11   33.53   33.47   33.78   34.00   34.24
      33.65   32.12                                                
  2 Grillo, Jenny E           FR McDaniel-MD               NT    5:31.41    4  
      30.60   32.91   33.35   33.56   33.68   33.73   33.63   33.45
      33.68   32.82                                                
  3 Hamilton, Kyleigh M       FR Ursinus-MA                NT    5:32.68    3  
      30.46   33.02   33.84   34.07   33.93   34.25   34.04   33.72
      33.15   32.20                                                
  4 Serfass, Molly K          JR Ursinus-MA                NT    5:35.12    2  
      30.93   33.48   33.67   33.82   34.14   34.11   34.47   34.23
      33.97   32.30                                                
  5 Sussman, Caroline K       FR McDaniel-MD               NT    5:38.35    1  
      30.16   32.62   33.87   33.99   34.12   35.03   34.60   34.39
      34.41   35.16                                                
  6 Santoni, Elisa C          FR McDaniel-MD               NT    5:49.18  
      32.05   35.28   35.35   35.41   35.28   35.23   35.31   35.56
      35.28   34.43                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Brad P            FR McDaniel-MD               NT    4:42.40    9  
      25.81   27.95   28.38   28.78   28.98   28.88   29.08   29.22
      28.56   26.76                                                
  2 Gershun, Joe N            SO Ursinus-MA                NT    5:11.30    4  
      28.06   30.31   30.83   31.55   31.98   32.08   31.82   31.76
      31.80   31.11                                                
  3 Duesterhaus, Keegan P     FR McDaniel-MD               NT    5:18.01    3  
      28.33   31.35   32.51   32.55   32.88   33.23   33.14   33.19
      31.92   28.91                                                
  4 Wagner, David             SR Ursinus-MA                NT    5:18.30    2  
      28.68   32.49   33.18   33.35   33.49   33.00   32.24   31.73
      30.99   29.15                                                
  5 Frey, Jacob B             SR Ursinus-MA                NT    5:34.24    1  
      28.69   31.91   32.85   33.27   34.20   34.36   34.75   34.58
      34.77   34.86                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Capodanno, Corinne R      FR Ursinus-MA                NT    1:11.02    9  
      34.41   36.61                                                
  2 Schickler, Abbie R        JR MCD                       NT    1:11.74    4  
      33.80   37.94                                                
  3 Jacobs, Lexie N           SO MCD                       NT    1:13.73    3  
      35.05   38.68                                                
  4 Russell, Eva M            JR Ursinus-MA                NT    1:13.74    2  
      34.92   38.82                                                
  5 Fuhrmann, Perri E         FR McDaniel-MD               NT    1:20.44    1  
      37.65   42.79                                                
  6 Randelman, Margo L        SO Ursinus-MA                NT    1:20.92  
      38.64   42.28                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quick, Philip S           SR Ursinus-MA                NT    1:02.43    9  
      29.11   33.32                                                
  2 Yazbeck, David N          SR Ursinus-MA                NT    1:06.16    4  
      30.61   35.55                                                
  3 Messa, Charles A          JR Ursinus-MA                NT    1:06.37    3  
      31.15   35.22                                                
  4 Leafblad, Jono M          SR MCD                       NT    1:07.27    2  
      31.74   35.53                                                
  5 Odierno, Joe A            JR MCD                       NT    1:10.31    1  
      32.64   37.67                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel College  'C'                                  NT    1:39.57   11  
     1) Hyle, Elyse E SO                2) Firer, Delaney FR              
     3) Kurzawa, Kara C FR              4) Blonder, Sarah C FR            
       32.51    32.79    16.20    18.07                                    
  2 McDaniel College  'A'                                  NT    1:43.73    4  
     1) Holmes, Kerrin R SO             2) Gross, Emily A FR              
     3) Sussman, Caroline K FR          4) Duesterhaus, Emma C JR         
       26.60    26.42    25.47    25.24                                    
  3 McDaniel College  'B'                                  NT    1:49.76    2  
     1) Lenz, Brittney L SO             2) Grillo, Jenny E FR             
     3) McClellan, Shannon L FR         4) Gardella, Casey FR             
       28.11    27.12    27.36    27.17                                    
 -- Ursinus College-MA  'A'                                NT   X1:45.52  
     1) Lucock, Amanda SO               2) Mullan, Briana F FR            
     3) Kolosky, Sarah E SR             4) Kozior, Chelsea M SO           
       26.90    26.74    25.59    26.29                                    
 -- Ursinus College-MA  'B'                                NT   X1:49.18  
     1) Schroll, Rebecca L SO           2) Serfass, Molly K JR            
     3) Bullock, Kimberly JR            4) Bye, Naomi SO                  
       27.52    26.36    27.31    27.99                                    
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X1:56.72  
     1) Kirker, Kaitlin JR              2) Wertman, Kaylani M SR          
     3) Yoo, Kelsey L SR                4) Boyadjian, Talin SR            
       28.48    29.58    27.25    31.41                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDaniel College  'A'                                  NT    1:30.46   11  
     1) Mills, Jesse T JR               2) Hoyt, Stevie D SO              
     3) Duesterhaus, Keegan P FR        4) Nuckles, Bryan R SR            
       23.15    22.72    23.37    21.22                                    
 -- Ursinus College-MA  'A'                                NT   X1:31.41  
     1) Gershun, Joe N SO               2) Wieczorek, John L JR           
     3) Pandelidis, Alexander JR        4) Jumper, Benjamin L SO          
       23.57    22.47    22.86    22.51                                    
 -- Ursinus College-MA  'B'                                NT   X1:36.15  
     1) Valverde, Steven A FR           2) Marrone, James G FR            
     3) Larkin, Keith D FR              4) Hoops, Chris J FR              
       23.86    24.15    24.90    23.24                                    
 -- Ursinus College-MA  'C'                                NT   X1:41.60  
     1) McGonigle, Adam SR              2) Frey, Jacob B SR               
     3) Nonack, Henry P FR              4) Steiner, Thomas JR             
       26.05    24.90    24.88    25.77                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Ursinus College                     116   2. McDaniel College                   62.5
  3. McDaniel College                   26.5                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Ursinus College                     114   2. McDaniel College                     51
  3. McDaniel College                     34                                             

View: Mobile | Desktop