Recap | Results

Licensed to MPSSAA Championship Meet   HY-TEK's Meet Manager 4/20/2011 09:13 PM
               2011 McDaniel Twilight Invitational 2 - 4/20/2011               
                                   4/20/2011                                   
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Egonu, Julie                 Stevenson              12.76      12.91   1  10   
  2 Syndor, Kelli                Howard Community       12.92      12.95   1   8   
  3 Byron, Sarah                 McDaniel               13.44      13.66   1   6   
  4 Ibekwe, Nkemdilim            Howard Community       13.74      13.72   1   4   
  5 Clarke, Kate                 Goucher                13.62      13.98   1   2   
  6 Williams, Shemika            Washington A                      14.18   2   1   
  7 Okoh, Annette                Howard Community       14.31      14.44   2 
  8 Walters, Lynn                Stevenson              14.99      14.97   2 
  9 Shuster, Bailly              Stevenson              15.20      15.42   2 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Egonu, Julie                 Stevenson              26.98      26.47   1  10   
  2 Hoover, Madison              Howard Community       29.30      27.01   1   8   
  3 Collins, Krystle             Howard Community       28.17      27.18   1   6   
  4 Byron, Sarah                 McDaniel               27.22      27.53   1   4   
  5 Garnett, Jennifer            McDaniel               27.25      27.60   1   2   
  6 Williams, Shemika            Washington A                      28.99   1   1   
  7 Okoh, Annette                Howard Community       30.07      30.24   2 
  8 Walters, Lynn                Stevenson              31.60      31.55   2 
  9 Shuster, Bailly              Stevenson              32.73      32.76   2 
 
Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Garnett, Jennifer            McDaniel             1:00.25    1:00.03   10   
  2 McFadden, Colleen            Navy                            1:01.87    8   
  3 Grizzle, Sophie              Hood                            1:08.01    6   
  4 Johnson, Questina            Goucher              1:15.43    1:13.62    4   
  5 Byrd, Krysta                 Washington A                    1:15.79    2   
  6 Tejera, Nalla                Hood                            1:30.04    1   
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kinley, Laura                Catholic                        2:23.08   10   
  2 Peterson, Alyssa             Hood                            2:37.61    8   
  3 Roesch, Lauren               Hood                            2:42.46    6   
  4 Shinn, Laura                 McDaniel                        2:51.12    4   
  5 Chand, Joy                   McDaniel                        2:54.38    2   
  6 Zambuto, Maria               Stevenson            2:55.00    3:03.98    1   
  7 King, Holly                  Howard Community     3:08.00    3:08.42  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peterson, Alyssa             Hood                            5:39.07   10   
  2 Slater, Amber                McDaniel             5:55.00    5:56.54    8   
  3 Murray, Lauren               McDaniel             5:55.00    6:08.94    6   
  4 McHale, Phoebe               McDaniel             5:55.00    6:22.85    4   
  5 Fleischer, Forest            McDaniel             7:00.00    6:32.73    2   
  6 Fischer, Erika               Stevenson            5:55.00    6:43.54    1   
  7 Bean, Sara                   Hood                            6:55.53  
 
Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Peoples, Emily               McDaniel            18:50.15   19:35.40   10   
  2 Rzegocki, Mary               Howard Community               20:08.68    8   
  3 Roesch, Lauren               Hood                           20:28.94    6   
  4 Britton, Jessica             Stevenson           24:55.00   24:19.87    4   
 -- Krebs, Jill                  Unattached                    X19:00.89  
 -- Fleischer, Roxanne           Unattached                    X22:42.67  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Corson, Katie                McDaniel               17.45      18.31   10   
  2 Walters, Lynn                Stevenson              19.52      18.73    8   
 
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Collins, Krystle             Howard Community                1:04.14   10   
  2 Kellon, Jaclyn               Goucher              1:07.03    1:06.96    8   
  3 Corson, Katie                McDaniel             1:08.14    1:09.66    6   
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Webster, Ellie               Navy                12:13.11   12:03.42   10   
  2 Rzegocki, Mary               Howard Community    12:32.00   12:38.47    8   
  3 Shinn, Laura                 McDaniel            13:13.00   13:46.30    6   
  4 Chand, Joy                   McDaniel            13:21.00   13:50.53    4   
  5 King, Holly                  Howard Community               15:37.45    2   
 -- Gruber, Kelly                Unattached          11:50.00  X12:22.55  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Howard Community College  'A'                       52.21      51.13   10   
  2 Stevenson  'A'                                      54.80      55.02    8   
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grizzle, Sophie              Hood                            4-08.50   10   
  2 Corson, Katie                McDaniel                        4-07.50    8   
 
Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kronshage, Jordan            Navy                   3.40m   11-06.00   10   
  2 Scales, Christine            Navy                   3.10m   10-06.00    8   
  3 Rubin, Elizabeth             Navy                   2.95m   10-00.00    6   
  4 Connor, Meghan               Navy                   2.85m    9-06.00    4   
 
Women Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hoover, Madison              Howard Community                  5.15m   10   
  2 Corson, Katie                McDaniel                          4.58m    8   
  3 Mangano, Dana                York =                            4.47m    6   
  4 Grizzle, Sophie              Hood                              4.32m    4   
 
Women Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mangano, Dana                York =                 10.00     10.14m   10   
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Brown, Teronda               Navy                  12.96m     12.96m   10   
  2 VonEiff, Janet               Navy                  12.93m     12.49m    8   
  3 Allam, Lauren                Navy                  12.58m     11.94m    6   
  4 Carioto, Kelly               Catholic              13.00m     11.79m    4   
  5 Dickman, Kelsey              McDaniel                         11.27m    2   
  6 Talley, Jessica              Hood                             10.49m    1   
  7 Jones, Katie                 McDaniel                          9.87m  
  8 Rice, Vanessa                Washington A                      9.39m  
  9 Famini, Shannon              Stevenson              9.20m      9.15m  
 10 Gross, Arnesta               Howard Community       9.45m      9.10m  
 11 Shuster, Bailly              Stevenson              6.88m      7.02m  
 12 Corson, Katie                McDaniel                          6.32m  
 13 Britton, Jessica             Stevenson              5.93m      5.57m  
 -- Stallings, Ashley            Unattached                      X10.56m  
 -- Agoris, Peanut               Unattached                       X8.18m  
 
Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allam, Lauren                Navy                  46.31m     43.62m   10   
  2 Brown, Teronda               Navy                  38.94m     43.48m    8   
  3 Guynn, Maressa               Navy                  40.41m     40.07m    6   
  4 Carioto, Kelly               Catholic              38.00m     39.20m    4   
  5 VonEiff, Janet               Navy                  36.97m     35.47m    2   
  6 Tejera, Nalla                Hood                             32.94m    1   
  7 Gross, Arnesta               Howard Community      30.51m     29.39m  
  8 Jones, Katie                 McDaniel                         26.33m  
  9 Famini, Shannon              Stevenson             25.40m     24.72m  
 10 Dickman, Kelsey              McDaniel                         21.22m  
 -- Stallings, Ashley            Unattached                      X35.37m  
 -- Agoris, Peanut               Unattached                      X29.56m  
 
Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Membreno, Alix               Navy                  41.87m     42.62m   10   
  2 Guynn, Maressa               Navy                  35.00m     38.34m    8   
  3 Poulin, Katherine            Navy                  37.73m     34.79m    6   
  4 VonEiff, Janet               Navy                  29.36m     30.49m    4   
  5 Tejera, Nalla                Hood                             22.55m    2   
  6 Corson, Katie                McDaniel                         17.74m    1   
  7 Dickman, Kelsey              McDaniel                         17.57m  
 -- Agoris, Peanut               Unattached                      X24.46m  
 -- Stallings, Ashley            Unattached                      X23.77m  
 
Men 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Pezza, Chris                 Howard Community       11.20      11.10   1  10   
  2 Wilkerson, Carl              Washington A                      11.55   4   8   
  3 Quinn, Fonati                McDaniel               11.12      11.65   1   6   
  4 Garnes, Ryan                 Howard Community       11.70      11.69   1   4   
  5 Watley, Robert               Stevenson              11.27      11.82   1   2   
  6 Hill, Jerome                 McDaniel                          11.92   4   1   
  7 Wallace, Cyril               Stevenson              11.80      12.23   1 
  8 Kronmiller, Chuck            McDaniel               11.88      12.25   2 
  9 Gonzalez, Rick               McDaniel                          12.37   4 
 10 Rieser, Alex                 McDaniel               12.12      12.44   2 
 11 Polk, Ken                    McDaniel               12.11      12.93   2 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Watley, Robert               Stevenson              22.87      22.27   1  10   
  2 Walker, Caulder              Howard Community       22.60      22.49   1   8   
  3 Pezza, Chris                 Howard Community       23.22      22.62   1   6   
  4 Hill, Jerome                 McDaniel                          23.69   1   4   
  5 Thompson, Reginald           Washington A                      23.81   2   2   
  6 Conley, Brandon              Stevenson              25.54      24.46   2   1   
  7 Everett, Justin              Hood                              24.49   1 
  8 Rieser, Alex                 McDaniel               24.00      25.45   2 
  9 Richardson, Tyler            Howard Community                  26.10   1 
 10 Mayne, Tavon                 Stevenson              27.00      26.77   2 
 11 Broadnax, Malcolm            Stevenson              27.00      27.71   2 
 -- Cretella, Victor             Unattached                       X28.70   1 
 
Men 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Watley, Robert               Stevenson              50.46      49.18   10   
  2 Eyler, Juris                 McDaniel               51.00      50.72    8   
  3 Woodley, Brandon             Howard Community       51.30      51.23    6   
  4 Gautier, Brian               Goucher                49.85      51.65    4   
  5 Bangura, Hamid               Howard Community       53.10      51.81    2   
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Clarkson, Ken                Howard Community     2:01.00    1:59.15   10   
  2 Zynda, Avior                 Stevenson            2:01.00    2:00.94    8   
  3 Michael, Joshua              Stevenson            2:00.00    2:01.15    6   
  4 Brewer, George               Catholic             2:02.26    2:02.94    4   
  5 Naper, C.J.                  McDaniel             1:58.00    2:04.81    2   
  6 Medley, Remus                Thoroughbreds        2:07.00    2:06.55    1   
  7 Pavia, Nicholas              Catholic                        2:12.31  
 -- Foudos, Louis                Unattached           2:07.00   X2:03.62  
 -- Cretella, Victor             Unattached                     X2:13.38  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zamostny, Jake               McDaniel             4:09.00    4:16.43   10   
  2 Cristaldi, Patrick           Stevenson            4:13.00    4:16.83    8   
  3 Shriver, Ron                 McDaniel             4:20.00    4:33.13    6   
  4 Lara, Jamie                  Howard Community     4:42.00    4:39.66    4   
  5 Stein, Jason                 McDaniel             5:22.00    5:16.26    2   
 -- Poulis, Ted                  Unattached                     X5:12.98  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Shelley, Brett               Hood                           16:49.09   10   
  2 Cristaldi, Patrick           Stevenson           16:40.00   16:56.19    8   
  3 Zynda, Avior                 Stevenson           16:30.00   16:56.42    6   
  4 Pointer, Maurice             Thoroughbreds       17:20.00   17:43.60    4   
  5 Lara, Jamie                  Howard Community    17:40.00   18:23.24    2   
 -- Kartalia, Steve              Unattached                    X16:19.37  
 -- Christiansen, Peter          Unattached          16:14.00  X16:25.25  
 -- Carvalho, Tony               Unattached                    X17:09.95  
 -- Snyder, Tim                  Unattached                    X18:14.61  
 -- Poulis, Ted                  Unattached                    X18:17.80  
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gonzalez, Rick               McDaniel               59.95    1:00.55   10   
  2 Zynda, Avior                 Stevenson            1:02.00    1:04.64    8   
  3 Michael, Joshua              Stevenson            1:01.00    1:06.54    6   
  4 Gethins, Andrew              Goucher              1:08.79    1:07.53    4   
 -- Cretella, Victor             Unattached                     X1:13.45  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Naper, C.J.                  McDaniel            10:10.00   10:27.94   10   
  2 Michael, Joshua              Stevenson           10:25.00   11:38.55    8   
  3 Dyjack, Matthew              Hood                           12:00.20    6   
  4 Pasqual, Logan               Stevenson           11:20.00   12:36.95    4   
  5 Berry, AJ                    Stevenson           11:15.00   12:50.28    2   
  6 Henderson, Richard           Stevenson           11:30.00   12:59.75    1   
 -- Poulis, Ted                  Unattached                    X11:50.62  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McDaniel  'A'                                       43.55      43.76   10   
  2 Stevenson  'A'                                      43.99      48.53    8   
 -- Howard Community College  'A'                       43.85         DQ  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Howard Community College  'A'                     3:24.00    3:24.49   10   
  2 McDaniel  'A'                                     3:34.56    3:30.90    8   
  3 Stevenson  'A'                                    3:39.00    4:26.16    6   
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Falk, Doug                   Goucher                 2.00    6-00.00   10   
  2 Quinn, Fonati                McDaniel                        5-08.00    8   
  3 Shives, Cody                 McDaniel                        5-05.00    6   
  4 Nichols, Jake                McDaniel                        5-02.00    4   
 
Men Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Litz, Chris                  Goucher                4.60m   13-00.00   10   
  2 Powell, Steven               Hood                           11-00.00    8   
 
Men Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, Reginald           Washington A                      6.26m   10   
  2 Everett, Justin              Hood                              6.10m    8   
  3 Bangura, Hamid               Howard Community        5.75      6.04m    6   
  4 Hooks, Anthony               Stevenson                         5.63m    4   
  5 Polk, Ken                    McDaniel                          5.51m    2   
  6 Garnes, Ryan                 Howard Community                  5.45m    1   
  7 Powell, Steven               Hood                              4.70m  
  8 Shives, Cody                 McDaniel                          4.62m  
 
Men Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Quinn, Fonati                McDaniel                         12.99m   10   
  2 Everett, Justin              Hood                             12.16m    8   
  3 Hooks, Anthony               Stevenson                        11.78m    6   
  4 Polk, Ken                    McDaniel                         11.71m    4   
 
Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hernandez, Carlos            McDaniel                         12.96m   10   
  2 Kronmiller, Chuck            McDaniel                         11.90m    8   
  3 Schramm, Pete                Catholic              10.00m     10.82m    6   
  4 Smith, Nicholas              McDaniel                         10.70m    4   
  5 Keyser, Zach                 Hood                             10.61m    2   
  6 Jackson, Jay                 Washington A                     10.46m    1   
  7 Royster, Gerald              Stevenson              9.95m     10.16m  
  8 Nichols, Jake                McDaniel                          9.91m  
  9 Abendschoen, Kevin           Stevenson              8.80m      9.43m  
 10 Renehan, Mark                Goucher               10.02m      9.38m  
 -- Agoris, Nick                 Unattached                      X12.71m  
 
Men Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bell, Nate                   McDaniel                         35.87m   10   
  2 Hernandez, Carlos            McDaniel                         35.00m    8   
  3 Schramm, Pete                Catholic              34.00m     34.20m    6   
  4 Smith, Nicholas              McDaniel                         31.65m    4   
  5 Nichols, Jake                McDaniel                         30.45m    2   
  6 Abendschoen, Kevin           Stevenson             26.06m     29.96m    1   
  7 Kronmiller, Chuck            McDaniel                         25.26m  
  8 Royster, Gerald              Stevenson             26.56m     24.69m  
  9 Renehan, Mark                Goucher               28.28m     23.91m  
 10 Mayne, Tavon                 Stevenson             18.01m     22.88m  
 11 Keyser, Zach                 Hood                             20.31m  
 
Men Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Klugh, Erik                  McDaniel                         47.05m   10   
  2 Kronmiller, Chuck            McDaniel                         41.72m    8   
  3 Bell, Nate                   McDaniel                         39.11m    6   
  4 Smith, Nicholas              McDaniel                         37.90m    4   
  5 Ways, James                  McDaniel                         34.68m    2   
  6 Shives, Cody                 McDaniel                         34.66m    1   
  7 Nichols, Jake                McDaniel                         34.35m  
  8 Hernandez, Carlos            McDaniel                         32.90m  
  9 Keyser, Zach                 Hood                             30.42m  
 10 Renehan, Mark                Goucher               31.63m     29.40m  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Navy                       124        2) McDaniel                  103   
    3) Howard Community College    74        4) Hood                       55   
    5) Stevenson                   42        6) Catholic                   18   
    7) York =                      16        8) Goucher                    14   
    9) Washington Adventist         4                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) McDaniel                   188        2) Stevenson                 113   
    3) Howard Community College    69        4) Hood                       42   
    5) Goucher                     28        6) Washington Adventist       21   
    7) Catholic                    16        8) Thoroughbreds               5   
View: Mobile | Desktop